Akdamar Adası Badem Çiçeği Festivali Başlıyor

Van Gölü'nde ilkbaharda badem ağaçlarının çiçek açmasıyla eşsiz görünüme kavuşan Akdamar Adası, ilk kez "Badem Çiçeği Festivali"ne ev sahipliği yapacak. Yılın her döneminde ayrı güzelliğe bürünen Akdamar Adası, bugünlerde çiçek açan badem ağaçları, Van Gölü'nün maviliği ve yemyeşil doğasıyla seyrine doyumsuz manzara sergiliyor.

Gevaş ilçesinden 20 dakika süren tekne yolculuğunun ardından ulaşılan ada, Artos Dağı'nda henüz erimeyen kar örtüsü ve badem ağaçlarının oluşturduğu renk cümbüşü ile güzelliğine güzellik katıyor.

Yılın bu ayında Van Gölü'nün ve gökyüzünün maviliğiyle bütünleşen ada yarın başlayacak olan "Badem Çiçeği Festivali"ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü koordinesinde Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ortaklığında düzenlenecek festival kapsamında adada hazırlıklar tamamlandı. Gevaş ilçesinde kortej yürüyüşüyle başlayacak festival kapsamında vatandaşlar, feribot ve teknelerle adaya gelecek.

Artos Dağı eteklerinde havalanacak yamaç paraşütü tutkunları da adanın karşısındaki göl kıyısına iniş yapacak. Şiirlerin okunacağı, konuşmaların yapılacağı adada, yerel sanatçıların vereceği konserin ardından ziyaretçiler, adada badem çiçekleri arasındaki tarihi ve kültürel mekanları görme fırsatı bulacak.

Van Akdamar Adası Badem Çiçeği Festival Programı

Etkinlikler Ücretsiz Olacak

Kültür ve Turizm İl Müdürü Erol Uslu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, festival kapsamında yapılacak etkinliklerin ücretsiz olacağını belirterek şu ifadelere yer verdi;

"I. Akdamar Adası Badem Çiçeği Festivali" kapsamında;

- Taşıma ücreti

- Tekne ücreti

- Giriş ücreti alınmayacaktır.

Davetlisiniz...'

#vanakdamar #bademçiçeğifestivali #vanfestival

Editör: Nihat Işık