Van'ı Gezen Öğrenciler Yüzüncü Yıl Üniversitesini Neden Tercih Ettiklerini Anlattılar

Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi koordinesinde gerçekleştirilen “Şehir Oryantasyon Programı” kapsamında öğrenciler Van’ı gezme ve tanıma imkânı buldular.

5 Ekim’de Üniversitenin merkez yerleşkesinde yapılan Kampüs Oryantasyonunun devamı niteliğinde olan Şehir Oryantasyonu, tarihi ve kültürel zenginliğinin tanıtılması ve öğrencilerin şehre aidiyetlerinin artırılması amaçlandı.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, 7-8 Ekim olmak üzere öğrenciler 2 grup hâlinde gezdirildi.

Program kapsamında; Van Müzesi, Hüsrev Paşa Cami ve Eski Van Şehri alanı, Hoşap Kalesi, Tarihi Van Evleri tarihi ve turistik yerler gezdirilerek öğrencilerimizin günlük yaşamlarını sürdürürken kentte ihtiyaç duyabilecekleri yerler, önemli noktalar hakkında da bilgiler verildi.

Şehir Oryantasyonu programında Üniversitemizden çok sayıda akademik ve idari personel görev aldı.

Van YYÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Araştırma Görevlisi Hüseyin Şan, Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü Araştırma Görevlisi Ezgi Bayram Öz, Van Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Sanat Tarihçisi Mesut Gül’ün bilgilendirmeleri ve yönlendirmeleriyle öğrenciler, Van kentinin tarihi, kültürel ve doğal dokusunun tanıtıldığı önemli alanları gezme ve bu yerlerle ilgili alanında uzman kişilerden bilgi alma fırsatı buldular.

Öğrenciler, derslerin başlamasından hemen önce kendilerine sunulan bu imkândan dolayı memnuniyetlerini belirtirken Van’ı ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ni tanımanın ve yeni arkadaşlarla bir arada olmanın mutluluğunu yaşadılar.

HABER VİDEOSU ?

Editör: Nihat Işık