Van'da Yakalanan Mossad Ajanları Suikast Planında Kimler Vardı?

İletişim Bakanı Fahrettin Altun, MIT ve polisin 33 siyonist casusu yakaladığı operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, MİT ve polisin, "İsrail İstihbarat Servisinin ülkede ikamet eden yabancı uyruklu şahıslara yönelik" ortak operasyonunda 33 kişinin yakalandığını açıkladı.

Casusların, Filistinlilere ve ailelerine yönelik eylem için temin edildiği bildirildi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, işgalci siyonist rejimin, "aralarında Türkiye'nin de bulunduğu, Filistin dışında yaşayan HAMAS üyelerine yönelik suikast planlarının olduğu" yönündeki haberlere ilişkin 6 Aralık 2023'te yaptığı değerlendirmeleri aktardı.

Altun, şunları aktardı:

"Bunlar demek ki Türkiye'yi tanımıyorlar. Türkleri tanımıyorlar. Bizi tanımıyorlar. Böyle bir yanlışa tevessül etmeleri halinde şunu bilmeleri gerekir ki bunun bedelini, bunun faturasını çok ama çok ağır öderler.

Türkiye'de böyle bir adımı atmaya eğer cüret ederlerse bunun bedelini, bir daha bellerini doğrultamayacak surette, ödemeye mahkum olurlar. Böyle bir işe kalkışanlar bunun sonuçlarının son derece ciddi olabileceğini unutmamalıdır.

Türkiye’nin hem istihbarat hem güvenlik alanında aldığı mesafeyi dünyada bilmeyen yoktur. Ayrıca biz dün kurulmuş bir devlet değiliz. Bunu da kimsenin aklından çıkartmaması gerekir." 

PEKİ NE OLMUŞTU?

MİT tarafından Van'ın da aralarında olduğu 8 ilde siyonist İsrail Dış İstihbarat Servisi adına “casusluk” faaliyeti yaptıkları iddiasıyla aranan Mossad bağlantılı sabotaj ekibi deşifre edilmişti.

Siyonist İsrail Dış İstihbarat Servisi adına “casusluk” faaliyeti yaptıkları iddiasıyla aranan 46 kişiden oluşan Mossad bağlantılı sabotaj ekibi MİT tarafından deşifre edilmiş, 33 ajan, İstanbul merkezli 8 ilde yapılan operasyonlarda yakalanarak gözaltına alınmıştı. İsrail servisiyle bağlantılı olan sabotaj ekibiyle ilgili yürütülen soruşturmada yeni detaylara ulaşıldı. Aralarında Van'da yakalanan casuslar da var.

Edinilen bilgilere göre, İstanbul merkezli 8 ilde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve polis ekipleri tarafından düzenlenen KÖSTEBEK adlı operasyonda, İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad adına "uluslararası casusluk" faaliyeti yaptıkları iddia edilen 46 şüpheliden 33’ü yakalanarak gözaltına alınmıştı.

Türkiye'de insani mülahazalarla ikamet eden yabancı uyruklulara yönelik İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad adına "uluslararası casusluk" faaliyeti yaptıkları iddia edilen 33 kişi sorgulanmak üzere TEM Şubeye götürüldü. ‘Casusluk’ suçlamasıyla gözaltına alınan şüphelilerin polisteki ifadelerinin sürdüğü öğrenilirken, uluslararası casusluk faaliyetlerine yönelik yürütülen soruşturmada yeni detaylara ulaşıldı.

Şüphelilerin, Mossad görevlileri tarafından yönlendirilmek ve Türkiye'de insani mülahazalarla ikamet eden özellikle Filistinli ve İsrail'in yaptıklarına karşı olan İsrailli aktivistlere yönelik keşif, takip, darp ve adam kaçırma gibi eylemler düzenlemekle suçlandığı öğrenildi.

İsrail için çalışan 46 kişilik ajan ağının görevleri arasında, adam kaçırma, önemli kişilerin bilgilerine ulaşma, tehdit etme ve isimsiz hedeflerin otomobillerini, evlerini ateşe vermeyi, dizüstü bilgisayar ve cep telefonlarını çalmayı içerdiği de iddia ediliyor.

Bazı kişilerin bilgilerine ulaştıkları öğrenildi


Türkiye'de faaliyet yürüttükleri ve Mossad memurları ile sosyal medya üzerinden iletişim kurdukları öğrenilen şüphelilerin, bu kapsamda bazı kişilerin bilgilerine ulaştıkları saptandı.

Casus ağındaki kişilere atfedilen eylemlerin, “uluslararası casusluk” faaliyetleri kapsamında nitelenebileceğinin değerlendirilmesi üzerine 46 kişinin yakalanması için bu sabah operasyonun düğmesine basılmış,

İstanbul'da 15 ilçe ile Ankara, Kocaeli, Hatay, Mersin, İzmir, Van ve Diyarbakır'da belirlenen 57 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda 33 şüpheli yakalanmıştı. Casusluk soruşturmasında firari durumda olan 13 şüpheliyi arama çalışmaları devam ediyor.

Kaynak: Van Olay/Şehrivan Gazetesi

Editör: Nihat Işık