Van'da Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği Devam Ediyor

9 - 12 Haziran tarihleri arasında Diyarbakır Zerzevan’da düzenlenen ve 3 - 5 Temmuz tarihleri arasında Van’da düzenleniyor olan Gökyüzü Gözlem Etkinliği bu akşam da tüm halka açık olacak şekilde devam ediyor.

Pelin Çift’in sunuculuğunu üstlendiği etkinliğe her yaştan Vanlı hemşehrilerimiz ve şehir dışından gelen katılımcılar yoğun ilgi gösteriyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin katkılarıyla Van’da ilk kez düzenlenen Gökyüzü Gözlem Etkinliği ile Van Gölü Kıyısı’nda hep birlikte gökyüzüne bakılacak ve gökyüzü bilimleri üzerine eğitimler verilecek.

'Göğe Bakma Durağı' 'nın 2. Durağı Van Oldu

'Göğe Bakma Durağı' etiketiyle sosyal medyada da yer bulan 5 Temmuz’a kadar Van’da devam edecek olan etkinlik; uzaya ve uzaybilimine meraklı vatandaşları özellikle de gençlerin bu ilgisini teşvik etme amacı taşıyor. Gökyüzü gözlemi için yaklaşık 2000 kişinin başvurmuş olup kurayla 500 kişi belirlendi. Van sonrasında gökyüzü gözleme etkinlikleri Erzurum ve Antalya illerinde gerçekleşecek.

Bir dizi toplu açılış töreni için Van’a gelen, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank; Çalışan ve Üreten Gençler Programı kapsamında 8 fabrikanın tahsisi ile birlikte Van Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 10 fabrikanın temel atma törenine katılarak ve Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 4 projenin toplu açılışını gerçekleştirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Van'da düzenlenen ‘Gökyüzü Gözlem Etkinliği’nin açılışında göreve geldikleri günden itibaren Van için birçok alandaki yatırımları ara vermeksizin sürdürdüklerini vurguladı.

Sayın Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da geçen ay Van’da bulunduklarını hatırlatarak Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın ziyareti üzerinden bir ay geçmeden şehrin ekonomik, sosyal ve teknolojik kalkınmasını sürekli kılacak yeni yatırımların açılışını gerçekleştirdiklerini ifade etti. Bakan Varank, Fidanlık Parkı'nda gerçekleştirilen Van Gökyüzü Gözlem Etkinliği Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, sadece seçim dönemlerinde değil, her fırsatta üretim, yatırım ve istihdam ajandasıyla bölgeyi ziyaret ettiklerine dikkat çekti.

Bakan Varank ayrıca, yıllardır Antalya'da düzenlenen gözlem etkinliklerini Anadolu'nun farklı şehirlerine yayma kararı aldıklarının altını çizdi. Bakan Varank, etkinliklerde 7'den 77'ye tüm gökyüzü meraklılarına hitap ettiklerini vurgulayarak, konuşmasında; “Bizim en büyük amacımız çocuklarımızın içindeki bilim, teknoloji, uzay ve astronomi merakını harekete geçirebilmek. İnanıyoruz ki bugün burada bu deneyimi yaşayan, yıldızlara, Ay'a, gezegenlere bakan çocuklarımız yarının en önemli bilim insanları olacaklar.ˮ ifadelerine de yer verdi.

'73 İlden 2 Bin Başvuru'

Van halkının etkinliğe büyük ilgi gösterdiğine dikkati çeken Bakan Varank, önceki yıllarda 300-400 katılımcının yer aldığı etkinliklerde artık binlerce misafirin ağırlandığını, 73 ilden yaklaşık 2 bin kişinin katılmak için başvuruda bulunduğunu anımsatarak kurulan çadırlarda kalarak gökyüzünü keşfe çıkmanın özel bir tecrübe olduğunu vurguladı. Şimdiye kadar özel sektörün, uzay faaliyetlerine katılmaya bu kadar ilgili olduğu bir dönemin yaşanmadığını belirten Varank, uzay yarışında öne çıkan ülkelere bakıldığında, dünyanın ekonomik anlamda da güçlü ülkeleri olduklarının görüldüğünü dile getirdi.

Uzay çalışmalarının AR-GE, bilimsel bilgi, inovasyon ve teknolojinin itici gücü konumunda olduğuna işaret eden Bakan; “Bu doğrultuda biz de Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uzay çalışmalarına hız kazandırdık. Daha önce bilhassa TÜBİTAK Uzay aracılığıyla önemli kazanımlar elde ettiğimiz uzay alanında koordinasyonu sağlamak üzere Türkiye Uzay Ajansını kurduk.

Milli Uzay Programı ve hedeflerimizi ilan ederek çalışmalarımıza hız kazandırdık. İlk yerli ve milli gözlem uydumuz İMECE'yi ocakta yörüngesine fırlatacağız. Ay'a göndereceğimiz insansız uzay aracında kullanmayı planladığımız hibrit teknolojili roket sisteminin testlerini başarıyla tamamladık.ˮ ifadelerinde bulundu.

Van'daki Diğer Güncel Haberler İçin TIKLAYINIZ

#van#gökyüzü#gözlem

Editör: Nihat Işık