Van'da Kurşun Geçirmez Semaver'in Başına Güneş Geçti

Vanlıların çay kültürünü yansıtması için belediye tarafından yaklaşık 20 yıl önce Kazım Karabekir Kavşağı'na yaptırılan ve geçtiğimiz yıl Ekim ayında yıkılıp yeniden inşa edilen “kurşungeçirmez semaver heykeli” kurşuna dayandı ama güneşe dayanamadı. Van’ın simgelerinden bir tanesi olan semaver heykeli 9 ay içerisinde yeniden dökülmeye başladı.

Vanlıların çay kültürünü yansıtması için belediye tarafından yaklaşık 20 yıl önce Kazım Karabekir Kavşağı'na yaptırılan ve geçtiğimiz yıl Ekim ayında yıkılıp yeniden inşa edilen  “kurşungeçirmez semaver heykeli” kurşuna dayandı ama güneşe dayanamadı. Van’ın simgelerinden bir tanesi olan semaver heykeli 9 ay içerisinde yeniden dökülmeye başladı.

Yaklaşık 20 yıl önce Kazım Karabekir Kavşağı'na yapılan ancak 2011'de meydana gelen depremde zarar gördüğü için tehlike oluşturmaya başlayan semaver heykeli için Van Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Heykeli yeni baştan yaratmak için kente İran’dan özel grafiker ve tasarımcı getirildi. Semaver heykeli geçtiğimiz yıl Ekim ayında İranlı grafiker ve tasarımcı olan Mehdi Kemali (63) tarafından yıkılıp, yeniden yapıldı. Kaidesi ile birlikte yüksekliği 7,5, çapı ise 4,5 metre olan semaverin yapımında demir, cam, polyester ve karışımları sertleştirme özelliği olan ilaçlar kullanıldı. Tasarımcı Kemali, semaverin çok sağlam ve adeta kurşungeçirmez bir özelliğe sahip olduğunu söyledi. Kurşungeçirmez özelliği vatandaşlar arasında espri konusu yapılsa da ortaya çıkan heykel Van halkı tarafından oldukça beğenildi.  Polyester, yüzleştirici ve sertleştirici ilaçlarının karışımı ile tasarlandığı söylenilen semaver heykeli, bahsedildiği gibi sağlam çıkmadı. Semaverin çaydanlık kısmında dökülmeler başladı. Vatandaşlar şimdilerde yetkililerden gerekenlerin yapılmasını ve heykelin yeniden onarılmasını talep ediyor.

“SENESİ DOLMADAN DÖKÜLMEYE BAŞLADI”

Aylar öncesinde semaver heykelinin yıkılıp yeniden yapıldığını belirten esnaf Ali Şeker, “ Ben burada yıllardan beridir esnaflık yapıyorum. Geçtiğimiz aylarda semaver heykelini yenilendi. O zamanlar binlerce lira masraf yapıldı, ‘Kurşungeçirmez, deprem olsa yıkılmaz, çok sağlam yapıldı’ dediler ama daha yılı dolmadı dökülmeye başladı. Kent girişinde bulunduğu için şimdi kötü ve çirkin görünüme sebep oluyor. Yetkililer bu duruma el atsın ve daha kötü olmadan yenilenmeye başlansın. Kentimizde semavere kurşun atanı görmedim ama yapı artık sağlam yapılsın” Dedi.

“SEMAVER VAN’IN KÜLTÜRÜDÜR”

Semaver heykelinin Van’ın kültürünü yansıttığını belirten Sercan İçen ise, “Yıllardır bu semaver burada. Bizim her ne kadar kendi, balık, kaleler gibi yapılarımız ve simgelerimiz varsa semaverde onlardan bir tanesidir. Çay kültürümüz açısından önemli olan semaver heykeli en son yıkılmak üzere olduğu için yıkılıp baştan yapıldı. Ancak şu an görüyoruz ki bu onarım yeterince özverili yapılmamış. Semaver önceden de kötü görüntü oluşturuyordu şimdilerde yine aynı durumdadır.  Şehrimiz için simge olan semaver güzelleştirilmeli ve gerekli değer verilmelidir.” Dedi.

Kaynak: Yeni Doğu Gazetesi

Editör: Nihat Işık