Van'da 103. Yıl Kurtuluş Coşkusu

Van'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yılı, Valilik, Belediyeler, Van YYÜ ve STK'lar tarafından coşkulu bir şekilde kutlandı.

İLK TÖRENLER VAN VALİLĞİ ÖNÜDE

Van Valiliği ve Van Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği etkinlik; saygı duruşu, İstiklal Marşımızın okunması, çelenk bırakma, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma ve şiirler, Asayiş Bando Komutanlığının mini konseri ve halk oyunları ekibinin gösterisi yapıldı.

Daha önce düzenlenen kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verildiği program, geçiş töreni ile sona erdi. Geçiş töreninde ilk defa gaziler, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ve Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hüseyin Kurtoğlu ile birlikte selam durdu.

İPEKYOLU BELEDİYESİNİN DÜZENLEDİĞİ ETKİNLİKLER

Van İpekyolu Belediyesi de kurtuluş etkinlikleri çerçevesinde Cuma Namazı çıkışı sonrası Norşin Camisindeki cemaate lokma tatlısı ikramı yaptı.

Kent Meydanında ise halka açık Van Türküleri konseri verildi.

Konser sonrası yöresel yemeklerimizden ayran aşı ikram edildi.

Berivan Kültür Merkezinde ise 120 Kahraman Vanlı Çocuk Film gösterimi yapıldı.

EDREMİT BELEDİYESİNİN DÜZENLEDİĞİ ETKİNLİKLER

Edremit Belediyesinin düzenlediği etkinliklerin adresi Kent Meydanıydı. Cuma Namazı çıkışı Edremit Merkez Ulu Camide cemaate lokma tatlısı ikram edildi.

Daha sonra günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapılıp şiirler okundu. Çeşitli gösteriler yapıldı ve konser verildi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün 'Tarihte Van' konulu resim ve fotoğraf sergisi açıldı.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının akrobasi ekibinden SOLOTÜRK, Van'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıl dönümü dolayısıyla Edremit ilçesindeki Sahil Bandı semalarında muhteşem bir gösteriye imza attı.

Gevaş İlçe Gençlik Merkezi Tamara Tiyatro Ekibi '120'ler Ölümsüzdür' oyununu sahnelendi.

TUŞBA BELEDİYESİNİN ETKİNLİKLERİ

Tuşba'daki etkinliklerin adresi İskele Sahil bandıydı. Burada da günün anlam ve önemine ilişkin konuşma ve şiirler, yarışmalar, halk oyunları gösterisi ve çeşitli etkinlikler düzenlendi.

MAVİ FULARLILARDAN VAN TSO'ya KURTULUŞ SÜRPRİZİ

Kurtuluş günü etkinlikleri kapsamında, Van yemek ve mutfak kültürünü gönüllü olarak tanıtan Mavi Fularlılar grubu, Van Pastasının Coğrafi İşaret Tescili başvurusu yaparak onay aşamasına gelinen Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO)' ya Van Pastası ikramında bulunarak kurtuluş günü sürprizi yaptı.

Gün içindeki etkinlikler Zeve Şehitliği Anıtı ziyareti ve Van Müzesindeki 'Geçmişten Günümüze Van' konulu resim sergisi ile devam etti.

Ayrıca Van YYÜ'de çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Kurtuluş etkinlikleri gece düzenlenen meşaleli kurtuluş yürüyüşü ve havai fişek gösterileri ile son buldu.

#Van #İkiNisan #KurtuluşEtkinlikleri

Editör: Nihat Işık