Van Valisi ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, 10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısı ile Gazetecilerle bir araya geldiği özel bir ortamda, kent gündemine dair önemli konularda (Park AVM, Toplu Taşıma ve VOTAŞ) yaptıkları özel sohbetin bazı gazeteciler tarafından kasıtlı olarak çarpıtılarak haberleştirilmesine sitem etti..

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, bir haftadır kamuoyunda konuşulan sözleri üzerine konuştu. 10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla bir araya geldiği bir grup gazeteci ile sohbet ortamında yaptığı konuşmanın yayınlanması üzerine bazı sözleri gündeme bomba gibi düşen Vali Bilmez, o toplantının özel bir sohbet olduğunu, ama sohbet ortamında söylediği sözlerin mülakatmış gibi çözülüp paylaşıldığını söyledi.

Vali Bilmez, “Birileri Vali ile birilerini çarpıştırmak istedi.” Dedi. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van’daki bir çok TV, radyo ve haber sitesinin bir araya gelerek gerçekleştiği Vali Özel programında konuştu. Kanal M stüdyosunda düzenlenen ve medya kuruluşu temsilcilerinin katılara sorular sorduğu programda Vali Bilmez, Tutku FM’den Salih Geçken’in günlerdir konuşulan sözleri üzerine sorduğu soruya cevap verdi. Bilmez’in Park AVM, VOTAŞ gibi konularda isim vererek söylediği ve günlerce tartışılan sözleri sonrası kentte bir çok tartışma start almış ve gözler Vali Bilmez’e çevrilmişti. O gün yapılan buluşma ve ardından çıkan haberleri değerlendiren Bilmez, o günle ilgili olarak, sözlerinin ve o günkü buluşmanın çarpıtıldığını söyledi.

VALİ BİLMEZ: KENTİN SORUNLARININ PERDE ARKASINI KONUŞTUK, BİRİLERİ ÇARPITTI!

Bilmez o günkü sözleri üzerine sorulan soruya şu şekilde cevap verdi: “10 Ocak Gazetecilerimizin özel bir günüydü. O gün özel bir ortamda gazetecilerle bir araya geldik, onların gününü kutladık. Sohbet ettik. Kente dair sorular sordular, biz de o sorulara bilgimiz dahilinde cevaplar verdik. Orada özellikle birkaç konuyu bende kendi bilgim dahilinde konuştum, beni de rahatsız eden bazı önemli konularda da serzenişte bulundum. Bunlardan birisi Park AVM konusuydu, diğeri belediye araçlarıydı bir diğeri konu da belediyemizin 2017’de sattığı VOTAŞ’ın borç tahsili ile ilgiliydi. Serzenişte bulunduğum isim ve kişiler de oldu. Ama oradaki ortam bir basın toplantısı değildi. Bir sohbet ortamıydı. Kentin sorunlarına dair perde arkasını aktardığım bir ortamdı. Bazı arkadaşlar bu konuyu güzel değerlendirdi ama bazıları da bilerek ya da bilmeyerek biraz çarpıttı.”

“AK PARTİLİLERİ İTHAM ALTINDA BIRAKMIŞIM GİBİ DAVRANILDI”

Bilmez konuyla ilgili olarak ayrıca: “Biz AVM’nin eski yönetiminden de bahsettik. Yaşadığımız sıkıntı ve geldiğimiz noktayı anlattık. Mevcut yeni yönetime de kaygı ve serzenişlerimizi dile getirdik. Ama bir arkadaşımız bunu AVM yönetimi değil de belediye yönetimi gibi takdim etmesi bizi üzdü. Bununla bir ilişkisi yoktu. Olayları biraz karıştırmışlar. İsmini verdiğim bazı insanların siyasi kimliğine de vurgu yapmamı tüm Ak Partilileri itham altında bırakmışım gibi bir algı yarattılar. VOTAŞ’tan alacaklı olduğunu söylediğim isimlerden birisi şu an Van TSO’nun başkanı. Aynı kişi AK Parti’nin adaylığı da var. Park AVM konusunda da bazı isimler var. Bu gibi isimlerden dert yandım. Bu insanların siyasal kimliğine de vurgu yaptım. Ama bunu götürüp de tüm partiye teşmil etmesi birilerinin işine geldi. O kısmına üzüldüm.

“BAZI İSİMLERİ ÖRNEK OLSUN DİYE PAYLAŞTIM”

“Toplu taşımada da yaşanan sorunları gidermek için çaba sarf ettik. Buna şoförler odası ve kooperatifler de şahit. Onların direnciyle karşılaştığımı da isimler vererek anlattım. Bu sene de mecburen 54 otobüs aldık. Yine söylüyorum bunlar UKOME kararına uymazsa ben araç sayısını yine artıracağım. Bunlar da minibüslerine yolcu bulmakta sıkıntı çekecekler. İnsanları mağdur etmemeleri, tıkış tıkış otobüslere bindirmemeleri gerekiyor. Defalarca söyledik havuz sistemi yapın, ring sistemi yapın. Daha çok minibüs yerine ortak havuza kabul kararına rağmen karara uymadılar. BELVAN kart kullanmadılar, elde para alıyorlar, ring yapmıyorlar. Ve biz bunlardan dert yandık bunun çözümünün de olduğunu söyledim. Bu üç kesime serzeniş ve sitemlerimi dile getirdim. Bazı isimleri de örnek olsun diye de verdik. Bunları götürüp birbirine katmak, siyasete götürmek bizi üzdü.”

BİLMEZ: VALİ İLE BİRİLERİNİ ÇAPIŞTIRMAK İSTEDİLER!

Vali son olarak da o günkü buluşmanın sohbet amaçlı olduğunu hatırlatarak, yaşanan tartışmaları kamuoyunun takdirine bıraktığını belirterek, “O gün bu sohbetleri yaparken bir anlamda da gazetecilerden destek istemeye çalıştım. Kamuoyundan destek beklediğimizi söyledik. Ama birileri Vali ile birilerini çarpıştırmak istedi. Biz doğru bildiğimizi söylemeye devam edeceğiz. Van’ın hakkını kimseye yedirmeyeceğiz. Özet olarak söyleyeceğim bu. Ama bazı isimlerinin o konuşmaları birebir kaydedip bunu birbirleri ile paylaşmaları, kendince mülakat gibi vermesinin karışıklığa neden olduğunu söyleyebilirim. O toplantıda olanlar bizim kastımızın ne olduğunu, hangi sözü neye göre söylediğimizi daha iyi bilir. Ben kamuoyunun sağduyusunun doğru olduğunu bildiğine inanıyorum.” Dedi.

Şehrivan Gazetesi

Editör: Nihat Işık