Van UMKE Ekibinden Duygulandıran Ziyareti

Ülkemizin Batı Karadeniz Bölgesinde yaşanan ve 78 kişinin hayatına mal olan sel felaketinin yaşandığı Sinop'un Ayancık ilçesinde sağlık ekipleri, köy köy gezerek yaşlı ve bakıma ihtiyaç duyanların kontrol ve tedavilerini gerçekleştiriyor.

Ayancık ilçesi Kestaneli köyünde yaşayan ve bir süre önce kalça protezi takılan 88 yaşındaki Behiye Yıldırım, Van Ulusal Medikal Kurtarma Ekibince (UMKE) evinde ziyaret edildi.

Ekipte görevli doktor ve hemşireler tarafından bakım ve kontrolü yapılan Yıldırım, duygulanarak gözyaşlarına hakim olamadı.

Sağlık Bakanı Sosyal Medya Hesabından Paylaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da UMKE ekibinin Yıldırım'ı ziyaretini sosyal medya hesabından paylaştı. Koca yaptığı paylaşımda 'Sinop’un Ayancık ilçesine bağlı Kestanelik köyünde yaşayan Behiye Yıldırım’ın evindeyiz. Kalça protezi nedeniyle bakıma ihtiyacı olan hastamızın genel muayenesi yapıldı. Behiye teyze evinde sağlık hizmeti alacak. Biz haberini almışsak kimse derdiyle baş başa kalmaz.' ifadelerine yer verdi.

Van Olarak Afetzedeleri En İyi Anlayanlardanız

Van UMKE ekibinde görevli hemşire Hilal Demir de memleketi olan Van'da bir çok doğal afet yaşadığı için afetzedeleri daha iyi anladıklarını belirterek 5 gündür afet bölgesinde canla-başla mücadele ettiklerini belirterek 'Taramalarımız sırasında Behiye teyzemiz ile karşılaştık. Doktor arkadaşlarımız kendisinin kontrolünü yaptı. Kalça protezi nedeniyle bakıma muhtaç olduğunu gördük. Gerekli işlemlerini yaptık. Artık evde bakım hizmeti alacak. Böyle afet durumlarında UMKE olarak özellikle yaşlı ve bakıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza ulaşıyoruz.

Biz her zaman her durumda onların yanındayız.' diye konuştu.

UMKE NEDİR?

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), her türlü afet durumunda yurt içi ve yurt dışında yeterli ve nitelikli sağlık hizmeti sunabilmek için gönüllü sağlık personelinden oluşan Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı kurum.

#Van #UMKE #Afetzede

Editör: Nihat Işık