Valilik Sahile Vuran Cesetlerle İlgili Açıklama Yaptı!

Antalya Valiliği son 5 gündür sahile vuran 6 cesetle ilgili son dakika açıklaması yaptı.

Antalya son 5 gündür sahilde bulunan ceset haberleriyle gündeme geliyor.

Aksu ilçesinde bir otelin sahilinde kimliği belirsiz erkek cesedi bulunurken, 1 haftada bulunan ceset sayısı ise 6'ya yükseldi.

Antalya Valiliği Son Dakika Basın Açıklaması (2)

Bu kez Antalya'nın Aksu Mahallesi Kemerağzı Mahallesi turizm beldesi Kundu Acısu Deresi suyunun sahile karıştığı yere yakın noktada ceset bulundu.

Babası Abdülaziz Güneş ile sahile balık tutmaya gelen Deniz Güneş isimli şahıs, bir süre sahilde dolaştıktan sonra ceset görünce durumu babasına anlattı. Abdülaziz Güneş ise 112 Acil Çağrı Merkezi'ni arayarak, ihbarda bulundu.

İhbarla bölgeye sevk edilen ekipler, cesedin bir erkeğe ait olduğunu belirledi.

Olay yeri inceleme ekipleri, çalışması esnasında yakınlardaki bir otelden getirilen plaj havlusuyla cesedin üzeri örtüldü. Cansız beden, ekiplerin incelemesinin ardından Antalya Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

Antalya Valiliği Son Dakika Basın Açıklaması (1)

5 CESET BULUNDU

Öte yandan çarşamba günü Antalya'nın Alanya ve Manavgat sahillerinde 1 çocuk ve 1 yetişkin cesedinin bulunmasının ardından dün yine Manavgat'ta 2, Serik'te 1 ceset bulundu.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Antalya Kıyılarımızda Tespit Edilen Cansız Bedenler Hakkında Basın Açıklaması

Basın yayın organlarında yer alan ve Antalya kıyılarında bulunan cansız bedenlerle ilgili olay yeri inceleme ekiplerince yapılan incelemeler neticesinde;


Kıyıya vuran 6 cansız bedenden birinin bir süre önce kaybolan M.Ş.E.’ye ait olduğu değerlendirilmektedir. Nihai sonuç adli tıp incelemesi sonucu ortaya çıkacaktır. Diğer 5 cansız bedene ait ayakkabı ve kıyafetlerin üretim yerinin Suriye olduğu belirlenmiştir.


Lübnan'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından 11 Aralık 2023 tarihinde Lübnan ile Suriye arasındaki sahil bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan bir teknenin Kıbrıs’a doğru hareket ettiği, saatler sonra tekneyle bağlantının kesildiği ve müteakiben teknenin kaybolduğu bildirilmiştir.


Son bir haftalık meteorolojik kayıtlar incelendiğinde, hâkim rüzgârın Güney ve dalganın Güney Doğu yönünden geldiği tespit edilmiş olup, muhtemel teknenin batması sonucunda bahse konu cansız bedenlerin akıntı, rüzgâr ve dalga sebebiyle ilimizin kıyı hatlarına sürüklenebileceği ihtimali değerlendirilmektedir.


2023-2024 yıllarında Antalya ilinde herhangi bir düzensiz göçmen grubuna ilişkin intikal etmiş bir kaza/olay veya kayıp bildirimi bulunmamaktadır.


Denizlerimizde ve kıyılarımızda meydana gelen şüpheli ölüm olaylarına ilişkin kolluk birimlerimiz ve Cumhuriyet Savcılıklarımızla koordineli bir şekilde çalışmalara devam edilmektedir.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Antalya Valiliği Basın Açıklaması

Editör: Nihat Işık