Ünlü Vanlı Ressam Naile Akıncı Anısına Van'da Sergi

İpekyolu Belediyesi kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında sürdürdüğü faaliyetlerine devam ediyor.

Bu doğrultuda Türk kadın ressamlarının duayeni konumundaki, Modern Türk resminin en güçlü peyzaj ressamlarından olan Vanlı Naile Akıncı anısına düzenlenen resim sergisi, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan V. İhsan Emre Aydın'ın, il ve ilçe protokolünün katılımlarıyla açıldı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı ile paydaş hazırlanan resim sergisine Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sedat Yayla, Prof. Dr. Şenay Baydaş, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Baş ve Ünlü Ressam Naile Akıncı'nın oğlu Cengiz Akıncı ile çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

İpekyolu Atatürk Sanat Galerisi' nde 8 Mayıs – 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında sergilenecek olan Naile Akıncı' nın karışık teknik yöntemi ile oluşturduğu eserlerinin yanı sıra çağdaşları olan tanınmış sanatçıların ve yine Vanlı genç ressamların da eserleri sergilenecek.

Açılışta bir konuşma yapan Kaymakam ve Belediye Başkan V. Aydın, "Bilinmeli ki Ressam Naile Akıncı Cumhuriyet kuşağının en güçlü kadın sanatçılarından biri ve geleneksel peyzaj anlayışını aşan özgün yapıtları ile Modern Türk resminin en güçlü peyzaj ressamlarından olarak nitelendirilmiştir. Sanatçı; özellikle Vanlı olduğu için burada bu sergi ile anıldığı için çok şanslıyız. Kendisine rahmet diliyor, bu çok değerli serginin organizasyonunu yapan sanatçılarımıza, hocalarımıza emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sergimiz hayırlı uğurlu olsun." diye ifade etti.

DUYGULANMAMAK MÜMKÜN DEĞİL

Ünlü ressam Naile Akıncı'nın oğlu Cengiz Akıncı ise "Duygulanmamak mümkün değil çünkü rahmetli annem Vanlı olmakla onur duyardı. Van'a aidiyetini hiç bir zaman unutmadı. Bizlere Van sevgisini de aşıladığı için onun ölümünün 8. yılında ve onun meslektaşları olan, ona büyük saygı, sevgi duyan ünlü Türk ressamlarının bu sergiye verdikleri yapıtlarla annemin yapıtlarının Van'da sergilenmesi bir anlamda onun uzun yıllar kavuşamadığı kentinde tekrar bütünleşmesi anlamını taşıdı. Bizler sadece elimizden gelen desteği vermeye çabaladık. Yüzüncü Yıl Üniversitesi, İpekyolu Belediyesi, Van halkı bu sergiye destek oldu. Çok mutluyum, duygulanmamam mümkün değil." diye konuştu.

Resim sergisi 31 Mayıs 2022 tarihine kadar İpekyolu Atatürk Sanat Galerisi'nde ücretsiz olarak sergilenmeye devam edecek.

#vanlıressam #sergi #naileakıncı

Editör: Nihat Işık