Dünyada ilk kez çivilerle yağlı boya resim tablosu yapan ve Doğu'nun Picasso’su olarak ünlenen sıra dışı Vanlı ressam Haydar Ekinek'in 'Mercan Yokuşu'nda Kırmızı Çorap' adlı sergisi, İstanbul'da 23 Kasım'da sanatseverlerle buluşacak.

Çocukluğunda imkansızlıklar nedeniyle resimlerinde fırça yerine çivi, boya yerine de tandır isi kullanarak yeteneğini geliştiren Vanlı ressamın eserleri Tan Evi Kültür Avlusu Avluartspace'de sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 

Vanlı Ressam Haydar Ekinek

Haydar Ekinek Kimdir?

15.03.1967 yılında Tuşba ilçesi Çomaklı köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini iskele yatılı bölge okulunda, lise öğrenimini ise Van Endüstri Meslek Lisesinde tamamladı. Orta ve lise dönmelerinde resim yarışmalarında birincilikleri oldu.

Vanlı Ünlülerden Ressam Haydar Ekinek

İlk zamanlarda hobi olarak hayatında yer edinen resim daha sonra da belirli bir rol oynamaya başladı. Sıradışı çizgisi ile bilinen ressam, sürekli kendisini yenileyerek hem kendisini geliştirme hemde meslektaşları arasında başarı grafiğini devamlı yükseltti. Dünyada ve Türkiye’de bir ilke imza atarak çivileri de fırça gibi kullanarak eşsiz ve farklı tabloları ortaya çıkaran ressam özellikle bu alanda Türkiye’de çeşitli zamanlarda açtığı sergilerle de adından sık sık söz ettirdi. Sanattçının en büyük özelliği de doğduğu topraklardan kopmaması ve sanatın evrensel dilini hemşeri ve dünya insanlarıyla paylaşmasıdır.

Londra'dan Dubai'ye yurt içinde ve yurt dışında 20'den fazla kişisel sergiye imza atan, eserlerinde fırça yerine çivi kullanarak kendine has tarzını ortaya koyan Ekinek'in 'kırmızı çorap' temasıyla hazırladığı yeni sergisi, aynı zamanda sanatçının bir dönem resim çalışmalarını yürüttüğü Mercan Yokuşu ruhuna gönderme yapıyor. 

Editör: Nihat Işık