Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’den öğretmen atamalarına ilişkin açıklama

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamalarına ilişkin açıklama yaptı.

Yeni öğretmen alımı için takvimin, ekim ayı sonunda ilan edileceğini söyleyen Bakan Tekin, “Bahar eğitim öğretim yılı başlarken yeni arkadaşları ailemize dahil etmeyi planlıyoruz.” dedi.

Öğrencilerin artık sınıfa girerken cep telefonlarını teslim edeceğini söyleyen Tekin, öğretmenlerin de öğrencilere örnek olmak adına cep telefonuyla sınıfa girmeyeceğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yaklaşan eğitim-öğretim dönemi öncesinde eğitim gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

AA Editör Masası’nın konuğu olan Bakan Tekin, öğretmen atamalarına ilişkin sürecin Ekim ayı sonunda başlayacağını söyledi.

Öğretmen ihtiyacımız var mı?

Bu ihtiyaç ne zaman karşılanır?

Sorularına ise şu cevabı verdi:

'MEB'de öğretmen ihtiyacı net açıklama yapamayız, rakamlar yaklaşık rakamlardır.

Bizim her yıl sonunda her okulda okutulan ders, öğrenci sayısı, şube sayısıyla normunu hesap ediyoruz, biz 68 bin öğretmen ihtiyacımız var dediğimizde bu rakam değişiyor, şuanki net ihtiyacımız 68 bin öğretmen ihtiyacımız var, ama bu rakam yıl sonunda değişiyor.

68 bin öğretmen için şöyle bir çalışmamız var!

Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim, öğretmen ihtiyacımızı normal koşullarda yetiştiremediğimiz için bahar yarıyılının başında yeni bir atanan öğretmenlerimizle başlayacağız.

Ekim ayında alınacak öğretmen sayısını ilan edip, şubat ayında yeni öğretmen arkadaşlarımızı da dahil edeceğiz.

Branş olarak önümüzdeki dönemde yeniliklerle birlikte özellikle yabancı dil eğitiminde ihtiyacımız olacak, özel eğitim öğretmenliği skalamızda eksik gördüğümüz alan ile sınıf öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği, ihl meslek dersi öğretmenleri...'

İşte Milli Eğitim Bakanının Açıklamalarındaki Önemli Konu Başlıkları

ZORUNLU BAĞIŞ KONUSU

Bakan Tekin’e zorunlu bağış konusu da soruldu. “Böyle bir usul asla yok, ne kayıt ücreti ne bağış zorunluluğu var.” yanıtı veren Tekin, “Bu konuda velileri zorlayanları hem hukuk hem de sözlü olarak uyarıyoruz.” şeklinde konuştu.

ÖĞRETMENLER DE CEP TELEFONUNU BIRAKACAK

Tekin, öğrencilerin cep telefonlarını derse girmeden teslim edeceklerini, öğretmenlerin de kötü örnek olmamaları adına sınıfa telefonla girmeyeceğini de bildirdi.

“DEVAMSIZLIKTA ISRARCIYIZ”

Devamlılık ve sınıf tekrarı konusunda ısrarcı olduklarını söyleyen Bakan Tekin, “Bunun eğitim öğretim sürecini sekteye uğratan sorunlardan olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÖZEL OKULLARDAKİ SERVİS VE YEMEK FİYATLARI

Bakan Tekin, özel okullardaki servis ve yemek ücretlerine de değindi. Tekin, kamuoyunu rahatsız edecek artışların yapılmayacağı garantisini aldıklarını söyledi.

ÖĞRETMENLER ÖNLÜK GİYECEK Mİ?

Bakan Tekin’e öğretmenlerin yeni eğitim-öğretim döneminde önlük giyip giymeyeceği soruldu.

Tavsiye kararında bulunduklarını, bir zorunluluk getirmediklerini söyleyen Bakan, “Şu anda önlük modeli tasarlanıyor. Öğretmenler önlük giyerse memnun olacağız.” dedi.

11 BİN KONTEYNER TAHSİS EDİLDİ


Bakan Tekin, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinden etkilenen bölgelerdeki okullarda görevli öğretmenlerin barınma ihtiyacı hakkında da konuştu.

Tekin, deprem bölgesinde İçişleri Bakanlığı ve AFAD koordinesinde 11 bin konteyner tahsis ettiklerini bildirdi.

Kaynak: NTV

Editör: Nihat Işık