Meteoroloji Van ve Çevre İller İçin Uyardı!

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bölge genelinde havanın çok bulutlu, yağışların sabah saatlerinden itibaren zaman zaman kuvvetli olmak üzere kar yağışlı, yüksek kesimlerde ise yoğun kar yağışı şeklinde olacağının tahmin edildiği belirtildi.

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, bölge genelinde kuvvetli yağış uyarısında bulundu. Açıklamada, “Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri altında olması beklenmektedir.

Rüzgarın güneyden orta, zaman zaman kuvvetli rüzgar (30-50 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. İl merkezleri için günün beklenen en yüksek sıcaklıkları Van 6, Bitlis 1, Muş ve Hakkari’de 3 derece olması tahmin edilmektedir.

Bölge genelinde zaman zaman kuvvetli kar yağışı ve yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden başta buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar ve tipi şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Bölgemizde yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir” denildi.

17 İL İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 31 Mart Cuma günü için Adana, Adıyaman, Ağrı, Bitlis, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kars, Malatya, K.Maraş, Muş, Siirt, Van, Şırnak ve Iğdır illerine sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu.

Sarı kod uyarısı nedir? Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Turuncu kod uyarısı nedir? “Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir” uyarısını içerir.

YOĞUN KAR UYARISI

Yapılan son değerlendirmelere göre; Muş’ta kuvvetli (10-20 cm), Ağrı, Bitlis, Iğdır’ın yüksekleri, Kars’ın güneyi, Van, Hakkari, Şırnak ve yüksek kesimleri başta olmak üzere Siirt’te yoğun kar yağışları (20 cm üzeri) bekleniyor.

Kaynak: Vandahaber

Editör: Nihat Işık