Meteoroloji’den Van ve Çevre İller için flaş uyarı!

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelerine göre; Havanın Van'ın kuzeyi ile güney ilçelerinde aralıklı sağanak yağmur ve karla karışık yağmurlu olması tahmin edilirken Hakkari, Muş ve Bitlis illeri çevrelerinde yerel olarak kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış beklenmektedir.

Yağışların yükseklerde ise kar şeklinde yağacağı tahmin edilmektedir.

Bölge illerinin kuzey ve doğu kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi beklenirken vatandaşların olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Havanın Van'ın kuzeyi ile güney ilçelerinde aralıklı sağanak yağmur ve karla karışık yağmurlu olması tahmin edilirken Hakkari, Muş ve Bitlis illeri çevrelerinde yerel olarak kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış beklenmektedir. Yağışların yükseklerde ise kar şeklinde yağacağı tahmin edilmektedir.

VAN

13°C Kuzey ve güney ilçelerinde aralıklı sağanak yağmur ve karla karışık yağmurlu

HAKKÂRİ

12°C Kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlı

BİTLİS

11°C Kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlı

MUŞ

13°C Kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlı

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Bölgemizde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli ve fırtına (40-60 km/saat), yüksek kesimlerinde yer yer hamleli kuvvetli fırtına (80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden­,


Ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi, yüksek kesimlerde kar savrulması ve sürüklenmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI UYARISI

Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların gece saatlerine kadar Muş ve Bitlis çevrelerinde yerel kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor.

Yağışların yüksek kesimlerinde kuvvetli yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Ani sel, su baskını, yıldırım, kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına, yüksek kesimlerde buzlanma ve don olayı ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Bölgemizde yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

18 İL İÇİN TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Meteoroloji; Adıyaman, Antalya, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Malatya, K.Maraş, Muş, Nevşehir, Niğde, Sivas, Tunceli, Aksaray ve Osmaniye illeri için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Editör: Nihat Işık