Kültür Bakanlığının Düzenlediği Van Kültür Yolu Festivali Başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin 2024 yılı takvimini açıkladı.

Bakan Ersoy, "8 aya yayılmış bir kültür-sanat maratonuyla Türkiye'ye adeta bir festival iklimi yaşatacağız" dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Kültür Yolu Festivali 2024 Yılı Tanıtım Toplantısı'na katıldı. Toplantıya, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Tan Sağtürk ile sineme ve sanat dünyasından oyuncular katıldı. Bakan Ersoy festival programının ayrıntılarını paylaştı. Bakan Ersoy festival programının ayrıntılarını anlattı:

"HEDEF 40 BİN SANATÇI"

'Türkiye Kültür Yolu Festivali, katılımcı sayısıyla bugün dünyanın en büyük festivali olma özelliğini taşıyor. 2024 yılında katılımcı sayısının daha da artacağını biliyoruz. 2021 yılında 2 binden fazla sanatçının katılımıyla başladığımız festivalimize her geçen dönem Türkiye ve dünyadan farklı sanatçıları ve sanat kurumlarını dâhil etmeyi sürdürdük. 2023 yılına geldiğimizde festivale katılım sağlayan sanatçı sayımız, lütfen buraya dikkat ediniz 34 bin seviyesine ulaştı.

Festival rotalarında başta 80 mekân yer alıyordu. Artan şehir sayısıyla festivalimizde mekânların sayısı da artarak 2023 yılında 500'ün üzerine çıktı. Her yeni dönem beraberinde yeni şehirleri ve yeni mekânları getirecek ve elbette bu sayı artmaya devam edecek. 2024 yılında da yeni eklenen 5 şehrimizle birlikte etkinlik düzenlenecek mekân sayısını 600'ün üzerine çıkarmayı planlıyoruz.

2023'te Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır şekilde 100 gün süren festival programı hazırlamıştık. Yeni dönemde ise 8 aya yayılmış bir kültür-sanat maratonuyla Türkiye'ye adeta bir festival iklimi yaşatacağız. Dünyada bununla kıyaslanabilecek başka bir organizasyon yok.'

Va Kültür Yolu Festivali Ne Zaman (1)

"13 NİSAN'DA BAŞLAYIP 10 KASIM'DA SONA ERECEK"

'Bu yıl Türkiye Kültür Yolu Festivali'ni 13-21 Nisan tarihleri arasında Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı ile başlatacağız.

Sonra sırasıyla

25 Mayıs-2 Haziran Şanlıurfa,

1-9 Haziran Bursa, 8-16 Haziran Samsun,

22-30 Haziran Trabzon,

29 Haziran- 7 Temmuz Van,

3-11 Ağustos Nevşehir,

17-25 Ağustos Erzurum

31 Ağustos-8 Eylül Çanakkale ile devam edecek

Va Kültür Yolu Festivali Ne Zaman (2)

Editör: Nihat Işık