Genç Dengbej Protokolü Mest Etti

Çeşitli programlara katılmak üzere Van'a gelen Başbakan Eski Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ziyaret ettiği Tuşba Gençlik Merkezi Müzik Atölyesinde eğitim gören genç bir Dengbej'den, yaşanmış bir hikayenin Kürtçe Ezgisini (Stran) hayranlıkla dinledi.

Kurtulmuş ile birlikte Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Van Milletvekilleri ve Kurum Amirleri de Genç Dengbej'i büyük bir ilgi ile dinledi.

'Kürtçe'den Kimse Rahatsız Değil'

Ziyaretler sonrası kentteki yerel ve ulusal basınla bir araya gelen Numan Kurtulmuş 'Türkiye’nin her tarafında Kürtçe konuşan insanlarımız var ve bundan kimse de rahatsız değil. Bunun yanında TRT6 adlı Kürtçe yayın yapan kanalımız var. Öte yandan bu kanal sadece Türkiye’de değil, farklı ülkelerde de yayın yapıyor. Ayrıca üniversitelerimizde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerimiz mevcut. Biz şunu diyoruz; Türkçe resmi dil olmak kaydıyla herkes anadili konuşabilir. Anadil üzerinden siyaset yapılmamalı. Çünkü kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur. Bizimde etnik yapıdan dolayı ayrımcılık yaptığımız görülmemiştir. Bu ülkede yaşayan 84 milyon insanın kaderleri aynıdır, eşit ve özgür yurttaşlardır. Bizde bunun devamlılığı için canla başla çalışıyoruz.' dedi.

Editör: Nihat Işık