Eski Milletvekili Gürsel Tekin, CHP'den İstifa Etti! İşte İstifa Gerekçesi...

İşte Tekin'in, istifasına ilişkin Sosyal Medya hesamından yaptığı paylaşım:

Aziz milletime ve yol arkadaşlarıma, Cumhuriyet Halk Partisi’nin temel ilkeleri tüzük ve programında yer almaktadır.

Ne yazık ki geçen zamanda CHP çağdaş uygarlığı hedefleyen, Türkiye’de iktidar olma ve halka hizmet etme amacına sahip Atatürkçü ve sosyal demokrat bir parti kimliğinden uzaklaştırılmış,

Hiçbir objektif koşul, liyakat ve ehliyetin olmadığı,

Parti içi hemşericilik, gruplaşma, ekipleşme ilişkileri ile makam ve mevkilerin dağıtıldığı,

Partiye emek veren, partinin iktidar olması için çalışan insanların dışlandığı,

Türkiye’de iktidar mücadelesi yerine parti içi iktidar mücadelesinin yeğ tutulduğu,

Parti hukukunun ve partimiz emekçilerinin haklarının yok sayıldığı,

Genel Merkezin kendi açıkladığı kural ve talimatlara bile uymadığı, parti hukukuna ve açıklamalarına güvenerek emek sarf eden insanların emeklerinin gasp edildiği,

İdeoloji, ilke veya düşünce ile oluşan yoldaşlık ruhu yerine ahbap - çavuş, eş, dost, akraba ilişkilerinin her düzeyde belirleyici olduğu bir yapı haline dönüşmüştür.

Partinin her makamında görev alma onuruna erişmiş, her zaman sokakta, halkın içerisinde Türkiye’de iktidar olmak için çalışmış benim için ortaya çıkan bu tablo acı ve üzüntü vericidir.

Bu sebeple, Gençlik yıllarımdan beri hayatımı adadığım, ilkelerini kalbime mühürlediğim Cumhuriyet Halk Partisi’nden yine inandığım, uğruna yaşadığım ilkeler bunu emrettiği ve mevcut yapıda çalışma imkanım kalmadığı için büyük bir üzüntüyle istifa ediyorum.

Uğruna hayatımı adadığım ilkeler için çalışmaya devam edeceğim. Kamuoyuna saygıyla duyururum.

Gürsel Tekin Kimdir

Gürsel Tekin Kimdir?

17 Haziran 1964 tarihinde Ardahan'ın Göle ilçesinde doğan Gürsel Tekin, Türk siyaset sahnesinde uzun yıllardır aktif olarak yer almaktadır. İlk ve orta öğrenimini Ardahan'da tamamlamasının ardından İstanbul'a taşınan Gürsel Tekin, burada lise öğrenimine başlamış ve Kadıköy'de garson olarak çalışmaya başlamıştır.

Siyasi kariyerine Cumhuriyet Halk Partisi'nin gençlik örgütünde katılarak başlayan Tekin, 1980 darbesi nedeniyle siyasi faaliyetlerine ara vermiş ancak 1984 yılında Sosyal Demokrasi Partisi'nde (SODEP) siyasete geri dönmüştür. Ardından SODEP'in ardılı olan Sosyaldemokrat Halkçı Parti'ye (SHP) katılan Tekin, siyasi kariyerine yerel yönetimde görev alarak devam etmiştir.

Gürsel Tekin, 2002-2005 yılları arasında CHP İstanbul il başkan yardımcılığı görevini üstlenmiş, 2007'de CHP İstanbul İl Başkanlığı'na atanmıştır. 2009 yerel seçimlerinde CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte çalışmıştır.

2011, Haziran 2015, Kasım 2015 ve 2018 genel seçimlerinde CHP İstanbul milletvekili olarak Meclis'e giren Gürsel Tekin, aynı zamanda 2014-2016 yılları arasında CHP Genel Sekreterliği görevini yürütmüştür. Genel Başkan Yardımcılığı görevini iki kez üstlenmiş, 2014 yılında CHP Genel Sekreteri olarak atanmış ve bu görevi 2016 yılına kadar sürdürmüştür.

Gürsel Tekin, siyasi kariyerinin yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerde yazılar yazmış, Türkiye'nin sosyo-ekonomik yapısı ve yerel yönetim sorunlarına ilişkin birçok makale kaleme almıştır.

Editör: Haber Merkezi