Van’ın Erciş ilçesinde uzun yıllar bestelediği türkülerle Anadolu kültürüne ismini yazdırmayı başaran Mehmet Bülbül (78), kalp krizi sonucu vefat etti.

'Menşure Hanım', 'Ha Bu Dereden Esen Yel’, ‘Kara Yel Kara Yerde’, ‘Su Gelir Millendirir’ …vb başta olmak üzere Kültür Bakanlığı arşivine 79 eser kazandıran,Tokyo Üniversitesince 6 eseri Japoncaya çevrilerek şarkı haline getirilen, 230 şiiri ile ‘Bülbülün Dilinden Şiirler' ve 'Bülbül Senin İçin Yazdı’ isimli kitaplarıyla Erciş'in Ulu Çınarı Mehmet Bülbül artık eserleriyle yaşayacak.

Küçük yaşta maddi imkansızlık nedeniyle ilkokuldan sonra okuyamayan bestekar ve şair Mehmet Bülbül, Erciş’e ve kendisine ait 79 adet eseri Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivine kazandırmayı başardı.

Mehmet Bülbül Kimdir?

Kendisine ait 16 eseri bulunan Bülbül’ün ‘Menşure Hanım’, ‘Ha Bu Dereden Esen Yel’, ‘Kara Yel Kara Yerde’, ‘Su Gelir Millendirir’ gibi türküleri birçok ünlü sanatçı tarafından seslendirilmekte. Tokyo Üniversitesi tarafından 6 adet eseri Japoncaya çevrilerek şarkı haline getirilen Bülbül, son dönemlerinde ise kendisini tasavvuf şiirlerine verdi.

Ercişli Mehmet Bülbül
Erciş'in Ulu Çınarı Mehmet Bülbül hayatını kaybetti

Yaklaşık 230 şiirinin yanı sıra kendisine ait türküleri ‘Bülbülün dilinden şiirler ve Bülbül senin için yazdı’ isimli iki kitabında toplayan Mehmet Bülbül, 7 yıldır Aydın’ın Germencik ilçesi Neşediye köyünde yaşamını sürdürüyordu.

Aniden rahatsızlanan Bülbül, kaldırıldığı Germencik Devlet Hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Erciş sevdalısı olan Bülbül’ün vefatı memleketinde de büyük bir üzüntüyle karşılandı. Bestekar ve şair Mehmet Bülbül, evli ve 10 çocuk babasıydı.

Editör: Nihat Işık