Erciş İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali Programı Belli Oldu

Van’ın Erciş ilçesinde bu yıl 11. si düzenlenecek “Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali” tarihi ve programı belli oldu.

Van Erciş Balık Bedi Inci Kefali Göçü Festivali Programı 2024

Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayabilen ve yumurtalarını bırakmaları için tatlı sulara göç etmek zorun kalan İnci Kefali balığının göç yolculuğunun en iyi izlendiği Erciş Balık Bendinde her yıl olduğu gibi bu yıl da düzenlenecek festivalde birbirinden ünlü konuklar sahne alacak.

Festival Ne Zaman Düzenlenecek

Geçen yıl 3-5 Haziran tarihleri arasında 10. su düzenlenen festival bu yıl 31 Mayıs'ta başlayın 2 Haziran'da bitecek.

Van Valiliği, Erciş Kaymakamlığı ve Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde düzenen festival üç gün sürecek.

Festival boyunca bir çok konser, yarışma ve gösteri olacak.

İşte Gün Gün Festival Programı

Van Erciş Balık Bedi Inci Kefali Göçü Festivali Programı 2024 3

Van Erciş Balık Bedi Inci Kefali Göçü Festivali Programı 2024 5

Van Erciş Balık Bedi Inci Kefali Göçü Festivali Programı 2024 66

İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali'nin İçeriği

Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali Van'ın Erciş ilçesinde Van Valiliği, Erciş Kaymakamlığı, Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı, Erciş Ticaret ve Sanayi Odası ile Doğa Gözcüleri Derneği'nce düzenlenmektedir.

Geçmişte festival Ercişli Aşık Emrah ve Selvi Kültür Sanat Festivali içerisinde bir güne sığdırılırken sonradan Valiliğin katkılarıyla bağımsız ve uluslararası bir festival haline gelmiştir.

Festivalde konserler ve konferanslar düzenlenmekte, festival kapsamında resim, şiir, fotoğraf yarışmaları yapılmaktadır.

Festivalde, balıkların yumurtalarının bırakmak için suyun tersine göç ettiği izleme alanına inilip inci kefallerin 'kutsal göçünü' izlenmektedir.

Van Erciş Balık Bedi Inci Kefali Göçü Festivali Programı 2024 6

İnci Kefali Balığının Özelliği Nedir?

Van Gölü'nün tuzlu ve yüksek derecede sodalı sularında yaşayabilen, endemik bir balık türüdür.

Adı kefal olmasına rağmen, aslında o sazangillerin bir üyesidir. Son yıllara kadar, göl çevresinde yaşayan insanlar ve bazı bilim insanları dışında kimse varlığından haberdar değildi.

Çünkü o, iç sularımızda bulunan onlarca türden sadece birisiydi. Halen birçok coğrafya, zooloji ve balık sistematiği kitaplarında Van Gölü'nde yaşamadığı, sadece akarsuların göle dökülen kısımlarında yaşadığı iddia edilir.

Van Gölü, sularının taşmasıyla, efsane canavarıyla sık sık gündeme geldi ama balığı ile ancak yeni yeni duyulmaya başlandı. Her yıl İnci Kefali'nin adına Erciş'te "ULUSLARARASI İNCİ KEFALİ GÖÇÜ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ" düzenlenmektedir.

Festivalde kapsamlı etkinliklerin yanı sıra İnci Kefali'nin dans gösterilerine benzeyen, görsel şölene dönüştürdükleri üreme göçleri de izlenmektedir.

İnci Kefali göçü Nisan ayı sonlarından Haziran ayı sonlarına kadar devam etmektedir.

2024 Van Erciş Inci Kefali Festivali (5)

Editör: Nihat Işık