Bu Yıl 20'sini Düzenlenen Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği Başladı

Devlet Tiyatrolarının bu yıl 20'sini düzenlediğii, birbirinden renkli çocuk oyunlarının ücretsiz olarak sahneleneceği Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği başladı.

Van Akdamar Çocuk Ve Gençlik Tiyatroları Şenliği”  1999/2000 sezonunda Van Devlet Tiyatrosu çalışanlarının , çocukların ve gençlerin şehrin her köşesinde sanat yapması ve tiyatronun tüm okullara girip sanatın birleştirici gücüyle gençliğin el ele vermesi hayaliyle yola çıktı.

“Her okul bir tiyatro olsun!” düşüncesiyle Van’ın ilçe ve köylerinden belirlenmiş okullara Van Devlet Tiyatrosu çalışanları ulaşarak Türkiye’de, belki de dünyada eşi görülmemiş bir şenliğe imza attılar.

Ulaşılan okullardaki çocuklar, gençler sanatçı ağabey ve ablalarının desteğiyle tiyatroyla tanıştılar. Böylece çocuk ve gençlerin sahnede sesini duyurduğu ilk çocuk ve gençlik tiyatroları şenliği ortaya çıktı.

Yıllar içinde giderek büyüyen ve hedefleri arasına yenilerini ekleyen “Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği” amacı doğrultusunda  yoluna devam ediyor.  

Vanlı çocuk ve gençlerin sahnede sesini duyurmasının yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından gelen tiyatroların oyunları da şenliğimiz kapsamında yerlerini aldı.

2011 yılında yaşadığımız büyük depremin ardından Vanlı çocuk ve gençlerin yaralarını hafifletmek ve onları sanatın birleştirici gücü altında bir nebze olsun sağaltabilmek için başka bir misyon da üstlenmiş oldu.

2012 yılı itibariyle “Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği” kapsamında çocuk ve gençler için atölyeler hayata geçirildi.

Müziği, resmi, heykeli, tiyatroyu, operayı, baleyi profesyonel ellerden tanımalarını sağlayacak gösteriler düzenlenerek, sanatın ışığıyla,   bölgemiz çocuk ve gençleri için yaşanılan zorlu günler geride bırakılmaya çalışıldı.

Türkiye’de ve dünyada bir eşi daha bulunmayan bu şenliği her yıl bir adım daha ileri götürmek, sanatın güç veren geniş kolları altında,  Vanlı çocuk ve gençlerimizle bu coşkuyu birlikte yaşayabilmek için sizleri  Van Akdamar Çocuk Ve Gençlik Tiyatroları Şenliği’ne davet ediyoruz.

Bu yıl 19 ve 28 Mayıs 2023 Tarihleri arasında yapılacak, il dışından ve il içinde bir çok oyunun sahneleneceği 20. Van Akdamar Çocuk Ve Gençlik Tiyatroları Şenliği Programı belli oldu.

Şenlik kapsamında sergilenen oyunlar ücretsizdir.

[ads1

İşte Program:

[ads1


İstanbul, Adana ve Erzurum Devlet Tiyatrolarının Konuk Olacağı

Devlet Tiyatroları, Van 20. Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği Programı Belli Oldu

PROGRAM İÇİN TIKLAYINIZ

Editör: Nihat Işık