Aynur Doğan'ın Keça Kurdan'ı Söylemesi Yasaklandı!

Kürt Sanatçı Aynur Doğan, Şivan Perwer adına kendisine gönderilen mesajı paylaştı "Keça Kurdan'ı söylemem yasaklandı" açıklaması yaptı.

Gazeteduvar'ın haberine göre, sosyal medya hesabından Türkçe ve Kürtçe açıklama yapan sanatçı, Şivan Perwer'in Hakan Akay aracılığıyla kendisine gönderdiği mesajı paylaştı.

Mesajda Perwer'in, 50. sanat yılı için Aynur Doğan'dan isteğine dönüş bile yapılmamasına çok üzüldüğü ve artık Doğan'ın Keça Kurdan'ı stüdyoda ve sahnede söylemesine izin vermediği, 15 Şubat 2024'e kadar şarkının video platformlarından da kaldırılmasını talep ettiği aktarıldı.

AYNUR DOĞAN: YOĞUNLUĞUM SEBEBİYLE TALEBE GERİ DÖNÜŞ YAPAMADIM


Aynur Doğan'ın olaya ilişkin paylaşımı şöyle:

"Keça Kurdan için zorunlu bir açıklama:

'Keça Kurdan' bizim için sadece bir şarkı değil; özgürlüğün, barışın, sevginin, ortaklaşa mücadelenin ve dayanışmanın coşkusu, yan yana çekilen halaylarımızın, dansımızın ortak ritmiydi.

Kürt kadınının sesi, farklı kültürlerden kadınların biraraya gelerek oluşturdukları toplumsal bellek, birbirimize duyduğumuz ihtiyacın yeniden hatırlanışı, hafızamızın uyanışıydı belki. Kendimizce daha nice anlamlar yükledik…

Bir zamanlar yasaklanmak istendi, denediler ama başaramadılar.

Ancak bu defa, aşağıdaki mesajda belirtilen gerekçelerden ötürü Keça Kurdan’ı söylemem yasaklanmıştır.

Çok kısa sürede gerçekleşecek bir konser organizasyonuna katılmam için bir davet yapıldı, yoğun programım nedeniyle katılmamın mümkün olamayacağı karşı tarafa iletildi ve ekibimiz alternatif olarak projeye bir video ile katkı sunmayı kendilerine önerdiler.

Yoğunluğum sebebiyle geri dönüş yapamadığım bir talebin karşılığında uygulanan bu sansürün nihai değerlendirmesini siz değerli dinleyicilerime bırakıyorum.

Gelinen noktada, dinleyicilerime olan saygım bu açıklamayı zaruri kılmıştır.

Keça Kurdan artık sizlere emanet!

Aynur Doğan"

'MAMOSTE'Yİ ÇOK ÜZDÜ'


Hakan Akay'ın, Şivan Perwer adına Aynur Doğan'ın ekibine gönderdiği mesaj ise şöyle:

"Merhaba, biliyorsun geçen Aralık ortalarında Mamoste'nin 50. sanat yılı vesilesiyle belli başlı sanatçılardan bu çerçevede kısa bir video mesajı talep etttigimizi ve bu anlamda Aynur'dan da bekledigimizi sana telefonda söylemiştim. Sen Aynur'la konuşup bugün, yarın gibi kısa bir süre içinde döneceğini söylemiştin ama bugüne kadar da bir dönüşünüz olmadı.

Shahram Nazeri başta olmak üzere Kamkars, Ahmet Güneştekin, Zara ve bir çok daha önemli sanatçı mesajlarıyla Mamoste Şivan'a moral kaynağı oldular. Fakat Aynur'dan herhangi bir cevap bile alamamak Mamoste'yi çok üzdü. Bu durumu büyük bir saygısızlık olarak yorumluyor.

Bunun akabinde Mamoste'nin onayı ve talebi dogrultusunda şöyle bir kararı Aynur'a bildirmeni talep ediyoruz:

- Keça Kurdan şarkısının Aynur tarafından ne studioda ne de sahnede bugünden itibaren yorumlanmasına izin vermiyoruz.

- Kalan Müzik'ten çıkan aynı isimli albüm dışındaki tüm Keca Kurda şarkı yorumlarının bütün audio ve YouTube başta olmak üzere video platformlarından 15 Şubat 2024 tarihine kadar silinmesini talep ediyoruz.

- Ortak proje yaptığınız baska kanallar, kurumlar da varsa sizin üzerinizden aynı şekilde 15 Şubat'a kadar kaldırılmasını talep ediyoruz.

15 Şubat 2024 tarihine kadar kaldırılmamış tüm audio ve video paylaşımlarının YouTube hak ihlalleri (Strike) üzerinden kaldırılacağını bilmenizi istiyoruz. Bundan dolayı dijital platformlarınızın bu strike'lardan etkilenmesinin sorumluluğu 15 Şubat'tan itibaren size aittir."

Aynur Doğan

Kaynak: Gazete Duvar