Bu Yıl 5. si Düzenlenecek Van Denizi Bisiklet Festivalinin Detayları Belli Oldu!

Van Büyükşehir Belediyesi, 4-11 Ağustos tarihleri arasında 5. Van Denizi Bisiklet Festivalini düzenleyecek. 

Van Gölü havzasının değerlerinin ön plana çıkartılması, gölün kirlenmesine dur diyebilmek ve Van Gölünün dünyaya tanıtımına katkı sunmak için Büyükşehir Belediyesi, 4-11 Ağustos tarihleri arasında 5. Van Denizi Bisiklet Festivalini düzenliyor.

Büyükşehir Belediyesi himayesinde, Van Gölü Aktivistleri Derneği koordinesinde İpekyolu, Edremit, Tuşba, Gevaş, Bitlis, Tatvan, Ahlat, Adilcevaz, Erciş, Muradiye Belediyelerinin katkılarıyla,

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi ve Bitlis Nemrut Jeopark işbirliğiyle 8 gün sürecek olan festivalle katılımcılar Van Gölünün etrafını pedallayacak. 

Etkinlik Çadırlı Olacak

Her günü Van Gölünün ayrı bir noktasında gerçekleştirilecek olan festival, Van Kalesi Atatürk Kültür Parkında yapılacak olan çadırlı kampla start alacak. 

Sağlık koşulları elverişli olan herkesin bisikletiyle katılabileceği festivalde sırasıyla Edremit, Gevaş, Reşadiye, Tatvan, Bitlis, Nemrut Krater Gölü, Ahlat, Adilcevaz, Erciş, Muradiye, Tuşba ilçeleri gezilecek. 430 kilometrelik yol ağında bisikletli gruplara sağlık, güvenlik ve teknik anlamda destek verilecek. 

Geçiş güzergâhlarında kamp alanları oluşturulacak ve festival boyunca da katılımcılara yöresel lezzetlerden ve içeceklerden ikram edilecek.

Bu yıl beşincisinin düzenleneceği festivale geçen yıl yurt dışı ve yurt içinden 250’ye yakın bisikletli katılmıştı.

Festivale katılmak isteyenler aşağıda yer alan linkten kayıtlarını oluşturabilirler, 

Editör: Nihat Işık